Kim jest flebolog?

Słowo phlebos w języku greckim oznacza po prostu „żyłę”. Tym, a ściślej diagnozowaniem chorób występujących w układzie żylnym, zajmuje się flebologia, należąca do najsprawniej rozwijanych dziedzin medycznych na świecie. Wszystko z powodu coraz większej częstotliwości występowania schorzeń tego typu, co rodzi potrzebę zapobiegania tej sytuacji. Do tego wszystkiego dochodzi osoba flebologa, której przyjrzymy się w poniższym artykule.

Czym zajmuje się flebologia?

Z flebologią nieodzownie związana jest chirurgia naczyniowa, zajmująca się stanami ostrymi, jak i przewlekłymi. Do tej pierwszej kategorii zaliczyć można, chociażby aktywne zapalenie żył, do drugiej zaś choroby żylne czy zespoły pozakrzepowe. Mimo względnie młodego stażu w medycynie staje się ona sukcesywnie popularniejsza. Warto odnotować fakt braku takiej specjalizacji lekarskiej na terenie naszego kraju. Dlatego też żaden polski lekarz pod względem prawnym nie może tytułować się mianem flebologa.

Lekarz flebolog

Lekarz flebolog specjalizuje się w korzystaniu z różnych odmian diagnostyki obrazowej chorób o charakterze naczyniowym. W Polsce flebologia przypisana jest do lekarzy posiadających kwalifikacje z, chociażby chirurgii ogólnej, naczyniowej lub medycyn estetycznej. Pracują oni w przychodniach medycznych, dedykowanych klinikach i gabinetach oferujących usługi chirurgii plastycznej. Przekrój jest szeroki, ponieważ flebolog może zajmować się leczeniem poważnych chorób, ale również kwestiami związanymi z medycyną czy kosmetyką.

Metody leczenia flebologa

Selekcja wybranego przez flebologa sposobu leczenia zależna jest od oceny zaawansowania danego schorzenia. Proces odbywa się za pomocą zabiegów laserowych, operacyjnych i wstrzykiwań. Trzeba zaznaczyć, że flebologowi do zdiagnozowania choroby żylnej nie wystarczy badanie fizykalne. Wówczas zalecane będzie skorzystanie z USG oraz badania dopplerowskiego. Dzięki temu możliwe będzie określenie stopnia zaawansowania choroby i miejsc na ciele, które obejmuje. Nie dość, że metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna, to w precyzyjny sposób oceni zmiany zachodzące w naczyniach krwionośnych, ułatwiając ich leczenie.

Istnieje również możliwość skorzystania z fotopletyzmografii, oferującej szersze spektrum działania, oceniając możliwość odprowadzania krwi, jak również pracę mięśni pacjenta. Jest to jednak zależne od tego, czy dany ośrodek medyczny posiada odpowiedni sprzęt.

Podsumowanie

Coraz większa powszechność chorób układu żylnego powoduje, że chirurgia naczyniowa jest coraz bardziej doceniania. Mimo braku faktycznych flebologów w Polsce nie oznacza to, że brakuje specjalistów w tej dziedzinie.

Więcej informacji o zabiegach wykonywanych w ramach flebologii oraz chirurgii naczyniowej znajdziemy na stronie Kliniki Ambroziak